Data aktualizacji: 2021-12-03

Jak wietrzyć mieszkanie zimą i latem? Jakość powietrza w sypialni a zdrowy sen i dobre samopoczucie

Wietrzyć mieszkanie należy kilka razy dziennie. Najlepiej krótko, ale intensywnie. Niemal, że koniecznie to zrobić bezpośrednio przed snem. Wpuszczamy do środka świeże i schłodzone powietrze, a pyły i nadmiar wilgoci są usuwane. Optymalna temperatura powietrza w sypialni wynosi 18°C. Przy takiej temperaturze łatwiej i szybciej się zasypia, sen staje się bardziej głęboki, a regeneracja organizmu wzrasta. To bezpośrednio się przekłada na nasze samopoczucie z rana oraz ogólny stan zdrowia. Dobrze dotleniony i wypoczęty organizm rzadziej choruje, jest dużo wydajniejszy i efektywniejszy. W łóżku spędzamy co najmniej 1/3 swojego życia. Dlatego warto zadbać o to, żeby nasz sen był jak najbardziej jakościowy, tzn. zainwestować w dobry materac, przewietrzyć sypialnię przed snem, dbać o swoje zdrowie, ćwiczyć regularnie, racjonalnie się odżywiać i być szczęśliwym!

 

Zimą wietrzymy każdy pokój osobno, ale nie długo (optymalnie 4-6 do 10 minut). Pozwoli to ograniczyć utratę ciepła i jednocześnie dobrze przewietrzyć pokój. Latem natomiast można zastosować kontrolowany przeciąg oraz/lub zostawić uchylone okno nawet na całą noc. Praktyka pokazuje, że warto zainwestować w moskitiery. 

Należy jednak pamiętać, że:

  • w upalne dni wietrzymy rano, w nocy i wieczorem, a za dnia zasłaniamy okna zasłonami/żaluzjami;
  • nie wietrzymy gdy jest smog;
  • w trakcie burzy lepiej skorzystać z nawiewników;
  • jeśli mieszkasz w zakurzonej, zasmogowanej okolicy lub obok drogi o wysokim natężeniu ruchu — warto zainwestować w rekuperację.