Data aktualizacji: 2021-11-18

Wentylacja w mieszkaniu (domu) jako ważny aspekt zdrowia — klimatyzacja, rekuperacja, ogrzewanie a wietrzenie

Jakość i wilgoć powietrza w pomieszczeniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i sen. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie, organizm człowieka potrzebuje około 60 m3 powietrza dobrej jakości na godzinę. Wilgoć, grzyby, pleśnie, zapachy, dwutlenek węgla, SBS, pyły, bóle głowy i problemy z układem oddechowym — skutki nieprawidłowej wentylacji

Aby zapewnić sobie komfort i dobre samopoczucie w pomieszczeniu, musimy najpierw dopasować jakość, temperaturę i wilgoć powietrza do własnych preferencji. Oczywiście nie pomijajmy temat oszczędzania, dlatego ogrzewanie, wentylowanie i klimatyzowanie pomieszczenia powinniśmy robić rozsądnie z głową

Rodzaje wentylacji

Głównym celem wentylacji jest usunięcie z pomieszczenia powietrza zużytego i jego zastąpienie powietrzem świeżym z zewnątrz. Każdy rodzaj wentylacji posiada swoje zalety i wady. Pomimo tego, że temat wentylowania wydaje się prosty — warto go przedyskutować ze specjalistą przed budową domu lub zmianą rodzaju wentylacji w mieszkaniu, gdyż nieprawidłowa wentylacja może przyczynić się do wilgoci, grzybów, nieprzyjemnych zapachów, nadmiaru zanieczyszczeń i tlenków węgla w powietrzu...

  1. Otwieranie okna — wietrzenie.
  2. Wentylacja grawitacyjna (naturalna).
  3. Wentylacja wyporowa.
  4. Wentylacja mechaniczna.
  5. Wentylacja hybrydowa.
  6. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Wietrzenie mieszkania a wilgotność i temperatura powietrza

Wietrzenie pomieszczenia powinno być robione kilka razy dziennie. W ten sposób wpuszczamy do środka świeże powietrze z zewnątrz, a jednocześnie usuwane jest powietrze zużyte, nadmiar wilgoci i pyły. Najlepiej wietrzyć krótko, ale intensywnie. Zimą wietrzymy każdy pokój osobno (optymalnie 4-6 do 10 minut) Latem natomiast można zastosować kontrolowany przeciąg oraz/lub zostawić uchylone okno na całą noc. Należy jednak pamiętać, że:

  • w upalne dni wietrzymy rano, w nocy i wieczorem, a za dnia zasłaniamy okna zasłonami/żaluzjami;
  • nie wietrzymy gdy jest smog;
  • w trakcie burzy lepiej skorzystać z nawiewników;

Prawidłowa wilgotność w domu ma istotny wpływ na samopoczucie i komfort mieszkańców, elementy wykończenia, meble, książki, ubrania... Wilgotność jest określana poprzez zawartość wody w objętości powietrza. W pomieszczeniach zamkniętych optymalny poziom znajduje się w granicach 30-65%. Dla człowieka najbardziej komfortowa wilgotność wynosi 40-60% przy optymalnej temperaturze powietrza w mieszkaniu 20-22°C. W sypialni optymalna temperatura wynosi 18°C. Sprawia to szybsze zasypianie, poprawia jakość snu oraz przyczynia się do skuteczniejszej odbudowy organizmu w trakcie nocy, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie z rana.

Wentylacja grawitacyjna (naturalna)

Komin z kratką wentylacyjną i nawiewnikami. Funkcjonuje dzięki konwekcji powietrza, wywołanej różnicą jego gęstości i ciśnienia na zewnątrz i w pomieszczeniu. Nie zawsze jest skuteczna ze względu na wiatr, ciśnienie i temperaturę na zewnątrz. Nawiewane powietrze nie jest filtrowane, schładzane, bądź podgrzewane, a z usuwanego nie odzyskuje się ciepła. Ten rodzaj wentylacji wydaje się pozornie prosty w działaniu i zrobieniu, ale tak nie jest. Wentylacja grawitacyjna musi zostać zaplanowana i zaprojektowana jeszcze na etapie budowy zgodnie z normami i przepisami oraz powinna być dostosowana do wielkości domu/mieszkania, uwzględniając usytuowanie pomieszczeń w środku. Wszystko po to, żeby wszystkie pomieszczenia były wentylowane wystarczająco i efektywnie. 

Powietrze w domu a nasze zdrowie, sen i samopoczucie

Ogrzewanie, wietrzenie i wentylowanie pomieszczenia jest podstawą dobrego samopoczucia, snu i zdrowia. Ile czasu dziennie spędzamy w pomieszczeniu? 8? 16? 24 godziny? W “zużytym” powietrzu gromadzą się zanieczyszczenia, substancje i związki, które w nadmiarze negatywnie wpływają na nasze zdrowie oraz stan techniczny mieszkania. Przede wszystkim są to tlenki węgla. Skutkują niewystarczającym dotlenieniem tkanek i organów. Ich nadmiar powoduje bóle głowy, uczucie zmęczenia, duszności, brak koncentracji i pogorszenie zdolności intelektualnych oraz ograniczenie zdolności fizycznych. 

Wilgoć w powietrzu to nie tylko zaparowane szyby. Jej nadmiar w powietrzu może przyczynić się do powstania lub nasilania się chorób układu oddechowego. Jej brak (suche powietrze) powoduje wysuszenie błon śluzowych i skóry, suchość w gardle, kaszel i trudności z oddychaniem. Wilgoć  przyczynia się również do powstania grzybów i pleśni w pomieszczeniu. Prawdziwy koszmar dla alergików! Meble, książki, ubrania oraz organizmy domowników potrzebują optymalnego poziomu wilgotności powietrza, który wynosi 40-60%.

Optymalna i komfortowa temperatura w mieszkaniu dla człowieka wynosi 20-22°C. W sypialni natomiast — 18°C. Sprawia to szybsze zasypianie, poprawia jakość snu oraz przyczynia się do skuteczniejszej odbudowy organizmu w trakcie nocy, co ma bezpośredni wpływ na samopoczucie z rana.

Pyły, zanieczyszczenia i zapachy. W słabo wentylowanych pomieszczeniach jest odczuwalny specyficzny “ciężki” zapach, dodatkowo wspierany przez aromaty produkowane pleśnią i grzybami. Pyły i zanieczyszczenia — są to drobne i większe cząsteczki występujące w powietrzu. Przyczyniają się do alergii, kaszlu, powodują infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych